Prostat Nedir ?

Erkeklerde idrar kesesinin altında yeralan küçük salgı bezine prostat adı verilmektedir. Sadece erkeklerde bulunan prostatın görevi, meniyi meydana getiren sıvının çoğunluğunu salgılamaktır.

Genç erkeklerde ceviz büyüklüğünde olan prostat, 40 ve 50 li yaşlarda büyümeye başlar. En çok karşılaşılan hastalıkları; prostat iltihapları, iyi huylu prostat büyümeleri ve prostat kanserleridir.

Kronik prostat iltihabı nedir?

Mikropların prostat içine yerleşip olayın kronikleşmesiyle birlikte çeşitli şikayet ve belirtilere neden olabilir.Hayli sık rastlanır. Genellikle 25-50 yaşlar arasında görülür. Belirtileri sık idrara çıkmak, idrar yaparken yanma, boşalma sırasında veya sonrasında ağrı ve yanma, makat ve idrar yolu arasındaki bölgede ağrı ve yanma, cinsel istekte azalma, sertleşme problemleridir.

Nasıl tedavi edilir?

Prostat iltihabının tedavisi; düzenli ve uzun süreli uygun antibiyotik kullanımının yanı sıra uygun diyet ve soğuktan korunma şeklinde olur.

İyi huylu prostat büyümesi nedir?

İyi huylu prostat büyümesi, ileri yaş erkeklerde sıklıkla rastladığımız bir hastalıktır. Prostatın içinden geçen idrar yolunun çevresinde bulanan doku, erkekteki hormonal yapıyla bağlantılı olarak, yaşın ilerlemesiyle beraber büyür. Bu büyüme, içinden geçen idrar yolunu sıkıştırarak bir takım şikayetlere yol açar. Belirtileri idrara sık çıkma, gece idrara kalkma, acil idrar ihtiyacı, idrar yaparken ağrı, yanma, tuvalette idrar akımını başlatabilmek için bekleme, ıkınma, kesik kesik idrar yapma, idrar akım hızında ve kalınlığında azalmadır.

Tanı nasıl konur?

Yukarıda belirtilen şikayetleri olan hastalara, muayene, idrar tahlili, ultrasonografik incelemeler ve kan tahlili (PSA ölçümünü içeren) yaptırılır.

Tedavisi nasıldır?

1- Koruyucu Tedavi: Bu tedavi şekli aslında geçici bir tedavi olup, hastayı rahatlatmak amacı taşır. İltihap varsa bu giderilir. Acı baharat, alkol yasaklanır ve ayakların üşütülmesi önlenir. Gerekirse sonda takılarak tıkanıklığın önüne geçilir.

2- İlaç Tedavisi: İlaçlarla mesanenin boşalmasını kolaylaştırmak amaçlanır. Ancak geçici rahatlama sağlayabilirler.

3- Cerrahi tedavi: En etkili tedavi şeklidir. Cerrahi tedavi seçeneklerinin başlıcaları; açık ve kapalı prostat ameliyatlarıdır. Günümüzde en yaygın önerilen ameliyat olan kapalı prostat ameliyatında, herhangi bir kesi yapılmadan idrar borusundan girerek ameliyat yapılmalıdır. Bu yöntemle hastalar daha çabuk iyileşmekte ve daha az yıpranmaktadırlar.

Prostat kanseri nedir?

Özellikle gelişmiş ülke toplumlarında giderek artan sıklıkta görülen bir diğer hastalıkta prostat kanseridir. Prostat kanseri; prostat hücrelerin kendine buyruk, kontrolsüz şekilde çoğalmasıdır. Yaş ilerledikçe sıklığı artar. Erkeklerde en sık görülen kanser çeşitlerinden birisi de prostat kanseridir. En sık yayıldığı yer akciğer, karaciğer ve kemiklerdir. Kanser oluşum sebepleri arasında hormonal faktörler ön planda olmakla birlikte yağlı ve kolesterollü yiyecekler suçlanmaktadır.

Prostat kanserinin belirtileri nelerdir?

Prostat kanseri genellikle ilerleyinceye kadar normal prostat büyümesinden farklı belirti vermez. Bu nedenle 45 yaşını geçen erkeklerin rutin olarak prostat kontrolü yaptırması önemlidir. Belirtilerini şöyle sıralayabiliriz: Sık idrara çıkma, idrar yaparken zorlanma, kesik kesik idrar yapma, idrarda yanma, ağrı, menide kan, bel ve kalça ağrıları.

Erken tanının önemi nedir?

Prostat kanserinde erken tanı ve tedavi ile hastalar kanserden tamamen kurtulabilirler. Gecikmiş hastalar ise uzun süreli tedavi ile yıllarca normal hayatlarını yaşayabilirler.